Nyakunkon az ősz, jön a tél, lassan véget ér a “hivatalos” bicajos szezon, de ez nem jelenti azt, hogy a tekeréseket is abba kell hagyni. Sőt, egyáltalán nem kell abbahagyni, hiszen általában a kisebb pihenő után jöhet a jövő évi felkészülés a remek alapozásokkal, amit sokkal jobb és élvezetesebb kint megtenni, mint bent görgőn.
Amint a hőmérséklet eléri a személyes komfortzóna alját, sokan elrakják a bicajt jövőre, de ezt több okból is rosszul teszik. Egy 10-14 fokos, napos, kellemes őszi – tavaszi idő nagyon pozitívan hat a testre, keringésre és az általános közérzetre. Szerintem még jobb is azon a hőmérsékleten menni, mint 25-30 fokban. Természetesen hideg és hideg közt is óriási különbség van: egészen más egy borús 5 fok (ahol a hőérzet kb. 2 fok), mint egy napos 10-12 fok (ahol ugyanez 15-16 fok).
Szóval – nulla fok felett – nem lehet elég hideg a tekeréshez, csak max. nincs meg a megfelelő öltözet. Sajnos vagy hála Istennek, a magyar telek egyre melegebbek, de még így is bele lehet futni csúnya mínuszokba, esőbe, kellemetlen időbe. Néhány éve volt tél, hogy decemberben 18 fokban tekertünk, de volt, hogy 2 hétig esett és 2-3 fok volt. És nem nagyon lehet kiszámítani, de a tendencia az enyhe telek felé mutat. Ezért aki kint akart tekerni, fel kell készülnie 2-3 fokig. Mínuszba csak az elszántak mennek ki (vagy akinek fizetnek).
Én általában 2-3 fokig szoktam kint bicajozni, de többnyire száraz időben, így általában végig tudjuk tekerjük a telet. Ma már kevés alkalom van, hogy nem tudunk kimenni. Ilyen az eső + hideg komináció. Szoktuk mondani, hogy nem vagyunk rákényszerítve és senki nem fizet azért, hogy 5 fokban, esőben tekerjünk 🙂 Ezért mindenkit bátorítok arra, hogy nyugodtan menjen ki tekerni ősszel és télen is, egészen addig a hőfokig, amíg neki belefér.

Ebben a cikkben sorra veszem, hogy mire kell figyelni az őszi – téli és tavaszi kinti tekeréseken. Elsősorban az öltözésről lesz szó, hiszen ez jelenti a hidegben való bicajozás alfáját és omegáját. Sajnos kint tekerni ma már elég drága is tud lenni. Nagyon drága. (A bicajos iparágban mi nem drága?) És itt sajnos nem lehet spórolni, a gyártó a hidegben nem alibizhet.
Nem vagyok fázós, aránylag jól bírom a hideget (jobban, mint a meleget), én azt mondom, hogy a valóban hideg határa 5-6 fok körül van. Ennél hidegebbre már csak tényleg speciálisan jó cuccban érdemes kimenni, de 10-12 fok is tud durva lenni bizonyos körülmények közt. Ezért, ha valóban minőségi cuccot akarsz venni, annak megvan az ára. Aki már tekert 2 fokban, az tudja, hogy minden pénzt megér, ha nem fagy meg.
A márkákról és az értékekről
Kezdjük egy – két kitétellel.
Mivel ruházatról lesz szó, sokszor konkrétumokkal, és azt valakinek le kell gyártania, elkerülhetetlen, hogy konkrét márkáról is szó essen. Sőt, a cikket ezért is javaslom, mert elég konkrét lesz. Viszont azt tudnod kell, hogy nekem ezért nem fizet egyetlen gyártó sem, ez nem PR-cikk, ahol – sokszor érdemtelenül – bizonyos márkákat, termékeket reklámoznak. Amit leírok, az mind személyes tapasztalat. Garanciát nyilván nem lehet vállalni semmiért, hiszen a hőérzet nagyon szubjektív.
Másrészt az itt leírt tanácsok, ruházati felsorolások a sportos tekerés megvalósításáról szólnak. Ebben a cikkben nem akarok foglalkozni a túrabicajosokkal, csak és kizárólag a sportos jellegű tekeréshez adok tanácsot. Ezt azért is fontos kikötni, mert a technikai öltözéket is elsősorban a sportos tevékenységekhez gyártják, ahol figyelembe veszik a test által termelt hőt (és izzadságot).
Vannak nagyon jó, meleg, víz- és szálálló dzsekik, cipők, kabátok, amelyekben el lehet lenni egész nap, de ezek akadályozzák a mozgást, neheze, általában nem lélegzők, szóval nem kifejezetten sportolásra tervezettek. Még a sportcélű technikai felszereléseken belül is vannak kifejezetten vékonynak tűnő, feszülős cuccok, amikben kifejezetten jól lehet mozogni, sőt, kell is, mert ezt arra tervezték. Amint megállsz vagy nem tekersz eléggé, fázni fogsz bennük.
Csak olyat vegyél meg, amit kihasználsz
Alapvetés: A valóban jó technikai ruházat nagyon drága. A cikkben elsősorban ezekről lesz szó, hiszen a hideg nem játék. Ezért én mindig azt mondom, hogy csak olyan ruházatot vegyél meg, amit ki is fogsz használni. A befektetett, elköltött értéket mindig ahhoz kell viszonyítani, amennyire fogod használni. Ha évente 2x mész ki 2-4 fokban, nem éri megvenni a méregdrága téli kabátot. Meg lehet oldani egy átmenetivel is, ha aláöltözöl (ott viszont nem mindegy, mit veszel alá). Viszont aki sokat használja, annak aranyat ér, ha nem fagy meg állandóan.
A vezető márkák mellett van másod- és harmadvonal is, ahol majdnem olyan jó technikai tudású ruhákat lehet kapni. Ezek sem olcsóak, de jelentősebb kevesebbe kerülnek. Nagyon jó tud lenni egy Nortwave, Gobik, BL, Van Rysel (Decathlon), ezek a gyártók is tudnak jó terméket gyártani.
Amit én bátran merek ajánlani, mert ezeket teszteltem, használom: Assos, Castelli, Santini, Sportful, Pissei. Ezekről van konkrét – sokszor sokéves – tapasztalat. A cikkben az Assos-t sokszor fogom emlegetni, akárcsak a Castellit, ezekből használom a legtöbbet. Hosszú évek kísérletezése után itt állapodtam meg. De van (és volt) Santini-m, Sportful is.

Sajnos a svájci Assos minden terméke aranyárban van, még leértékelve is. Bár az is igaz, hogy emögött valóban van másokat megelőző technikai tudás is (ami nem jelenti, hogy ne lenne túlárazva). Ennek extrém példája a gatyákba gyártott betét, ami a világ legjobbja. Ami hihetetlen, de még mindig szivacsos betétekkel operálnak, viszont ettől függetlenül egy teljesen más kategória, még a legjobb zselésekkel szemben is. Az Assos a téli cuccokban is verhetetlennek tűnik, a termékeik minden teszten magasan vezetnek. Kérdés, hogy Neked megéri-e?
A Castelli a bicajos ruházatban megkerülhetetlen. Az egyik nagy olasz gyártó, óriási múlttal és tapasztalattal. Sajnos az sem olcsó, de még nem Assos-szint (bár ma már közel vanhozzá). A cég olyan alapvető, kikerülhetetlen termékeket tett le az asztalra, mint pl. a Gabba és a Perfetto átmeneti dzsekik, amelyek kategóriájukban megkerülhetetlenek és a többi márkának is meghatározták az irányvonalát.
De egyébként ezeken túl a vezető márkák mindegyike nagyon jó termékeket gyárt. Amit szívesen ajánlok őszre télre még: Santini, Sportful. Sportfulból volt téli kabátom, akárcsak a Santiniből, mindkettő nagyon meleg volt. Pissei-t nagyon sokat használok, de a téli cuccaik sajnos a toszkán télre készülnek, abból egyik sem vált be. Gobikból pedig soha nem vettem télit, feltételezem a spanyol télből kiindulva (ne legyen igazam), hasonló a Pisseihez.
Egy a lényeg: találd meg a pénztárcádnak és a használatnak megfelelő téli ruházatot. Ha ezek közül a márkák közül nem találsz megfelelőt, akkor vegyél kevésbé márkásat és olcsóbbat (sajnos sokszor a márkát kell megfizetni, ami mögött – jobb esetben – van többlettudás). A Decathlon is kikerülhetetlen, hiszen dömpingáron szerzik be a cuccaikat, tehát olcsók, de ez nem jelenti azt, hogy feltétlen rosszak. Én néhányban dologban szeretem, néhányban nem. Például az egyik legkényelmesebb cipőm Van Rysel és a Decathlonban valóban lehet kapni minőségi őszi/téli cuccokat. Aláöltözőm több is van onnan. Az más kérdés, hogy a jobb dekás cucc sem olcsó (pl. az a cipő, ami nekem van 60 ezer ft – az már márkásból is jó ár…) és ha már ráköltesz annyit, amennyit, akkor egy kicsivel többért talán jobbat kapsz. De nem biztos.
A ruhákat hőmérséklet szerint ajánlják
A nem nyári, hanem tavaszi/őszi és téli) cuccokat általában fokok szerint kategórizálják. Tehát pl. egy őszi dzseki általában 7 – 15 fokos, egy téli lehet 0-10 vagy -5 +5 fokos. Így mindenki el tudja dönteni, hogy a saját éghajlatán milyet akar használni.
A fokokon túl a rétegrend számít. Azaz, hogy milyen időjárási körülmények közt milyen rétegeket kell felvenni. Ma már köszönhetően a technikai öltözékek fejlődésének még a hidegebb időkben is elég két réteg (hihetetlen, de így van), de a rétegek változtatásával tudunk alkalmazkodni a különféle hőmérsékletekhez.
A felső öltözködésben három réteget különböztetünk meg. Aláöltözet, középréteg és felső réteg. Ezen túl használhatunk héjakat, mellényeket. A kiegészítők: kesztyű, cipő, kamásli.
Aláöltözet (baselayer)
Nagyon fontos réteg. A szerepe, hogy felszívja az izzadságot és azt kivezesse a külső réteg felé (amely majd kiereszti – már ha kiereszti. Ha nem, befőtt-hatás lesz bent). Az aláöltözet egy technikai réteg a test vonalát követve. A lehető legkülönféle anyagokból készítik, a legtöbb ma már műanyag, de például vannak merinoi gyapjúból készült is (nagyon hidegben kiválóak) és műanyagból készült vékonyabbak. Mindegyiknek van előnye és hátránya, pl. a merinói gyapjú kevésbé szellőzik és az izzadságot sem vezeti el olyan jól, viszont a legmelegebb.
A lényeges dolog azonban azt aláöltözettel kapcsolatban, hogy milyen vastag, mennyire hőszigetel és milyen hőfokra ajánlják. (És persze a nedvesség-elvezetési képesség is.) Ennek azért van jelentőség, mert egy felső réteg az aláöltözettel kombinálva akár 10-12 fokos hőmérséklet különbségre is alkalmas lehet. Egy átmeneti dzseki egy meleg merinói aláöltözővel 5 -7 fokig jó lehet, de pl. egy szellős kiváló anyagú őszi aláöltözővel hazsnálhatod 12 – 16 fokban is. Ezért szerintem a ruhatárban szükség van minimum egy nagyon meleg, egy jó szigetelésű őszi és egy könnyedebb őszi technikai aláöltözékre.
Ahhoz, hogy konkrétan mit használj: érdemes a nemzetközi teszteket megnézni. Én a következőket használom. Télre (deep winter) Assos 3/3-os ultraz és egy Castelli Flanderst. A Castelli sokkal szellősebb, az nagyon sokféle időjárásra felvehető, nem csak nagyon hidegbe, de 5-10 fokig is. Ahogy írtam, itt már azzal is lehet variálni, hogy ha egy nagyon meleg aláöltözőt felveszel egy átmeneti (5-15 fokos) dzsekivel, akkor 2-3 fokig is jó lehet, hátha még midlayert is teszel hozzá!). Az Assos Ultraz 3/3 viszont brutál meleg, sűrű szövésű, azt csak 5-6 fok alatt érdemes hordani.
Az erősebb őszi napokra Assos 2/3-as és egy Sportful bodyfit Pro és van több 1/3-os alám is. Az aláöltözék egyébként pont az a layer, amiből ár – értékben is lehet nagyon jókat venni, rengetegen gyártanak nagyon jókat, nekem van decathlonos is, szuperek. Arra kell figyelni, hogy mindig megfelelő hőmérsékletre vegyél, legyél a boltban céltudatos!

Középső réteg (midlayer)
Középső réteget nagyon kevesen gyártanak, mert 2-3 fokig – ahogy írtam – a technikai cuccok fejlődése miatt általában elég két, jól megválasztott réteg. Viszont egy középréteg növeli a variálhatóságot. Alapvetően két esetben kell: ha tényleg nagyon hideg van és nincs nagyon jó téli aláöltöződ vagy a dzsekid nem annyira meleg. A másik eset: ha nem akarsz nagyon meleg téli dzsekit venni (mert sokszor annyira hidegben nem mész ki), ezért a középréteggel erősítesz. Illetve van még egy eset, de ez ritkább: ha nincs olyan hideg (10-15 fok), de lehet, hogy esni fog, amikor hűl is a hőmérséklet. Ekkor nem veszel erős téli dzsekit, csak mondjuk egy szél- és vízálló felsőt és egy aláöltözetet, de a középréteg a hideg ellen jól fog jönni.
Én sem használtam középréteget, de idén elkezdem, én egy Assos RS-t vettem. Feszes, racefit, jól tapad az aláöltözethez és nagyon meleg. Attól függően, hogy mit veszel felülre, egy nyári vékony aláöltözővel 7-18 fok közt is elmegy.
Felső réteg
Nos, ez a legfontosabb réteg. Jól kell megválasztani, mert ha mellényúlsz, vagy fázni fogsz vagy meleged lesz. A felső réteg alapvető lényege: a szél- és vízállóság, illetve a megfelelő szigetelés és légáteresztés. Ezt különféle szuper technikai layerekkel érik el (hiszen mindegyik feltétel más technikai tudás kíván), amelyek kifelé kieresztik a nedvességet (de a meleg levegőt nem!), befelé viszont a hideg levegőt nem eresztik be, tehát kifelé lélegeznek. Illetve vannak különböző termo rétegek, amelyek a hideget tartják kint, és vannak a vizet nem beeresztő rétegek. Egy jó dzsekiben 2-3 ilyen réteg is van.
Ha egy olyan dzsekit veszel, amely nem “lélegzik” eléggé, azaz nem ereszti ki az izzadságot, bele fogsz főni. Aki sokat teker hidegben, az pontosan tudja, hogy az izzadság, ha bent marad, nagy ellenség. Ez 2-5 fokban nem túl jó ötlet, mert előbb-utóbb minden átázik és mindenben fázol, így könnyen tüdőgyuszi lehet a vége. Ezért nagyon fontos, hogy milyen a téli dzseki lélegzése.
A hőmérsékleti tartomány szerint többféle őszi / téli dzseki van. A legegyszerűbbek a hosszú ujjú mezek (longsleev jersey). Ezek csak arra jók, hogy melegen tartsanak, hőmérsékleti tarományuk kb. 14- 18 fok.Gyakorlatilag bélelt mezek (jó esetben szuper technikai szövetekkel, rosszabb esetben valami polár anyaggal). Ezt inkább szeptember – októberben és márciusban kell felvenni.
A valódi téli dzsekik esetében kétfelé kell bontani a hőmérsékleti tartományt. Azért, mert nagyon nehéz megoldani, hogy valami 13 fokban, napsütésben is pont annyira legyen jó, mint 2-3 fokban (értsd: 13 fokban napsütésban ne legyen olyan meleg, de 3 fokban viszont meleg legyen és szellőzzön.
Az átmeneti dzseki kb. 5 – 15 fok között használhatóak. Már béleltek és különféle szuper membrános réteggel vannak ellátva. Ezeket kell használni általában hidegben. Erre a hőmérsékleti tartományra nagy hangsúlyt kell fektetni, mert a nem nyári tekeréseid nagy része ezen a tartományon belül fog megvalósulni. Ez tehát a legfontosabb. Ráadásul a megfelelő aláöltözettel az 5-15 fokot jól variálhatod, kitolhatod. Amikor ezt veszed, figyelj arra, hogy olyat vegyél, ami valóban jól szellőzik. engedje ki az izzadságot. Akkor valóban egy nagyon széleskörűen használható dzsekid lesz.
Átmeneti időre: csakis Gabba, Perfetto
Én ebből az iparági standardot (ha lehet ilyet mondani) használom: Castelli Gabba RoS 2 és Castelli Perfetto RoS 2. A kettő között az a különbség, hogy a Gabba rövid ujjú, így meglehetősen széles tartományban használható, valóban fel lehet venni 15 – 18 fokig, viszont még 10 – 12 fokban is jól érzi magát (egy rövid ujjú meleg aláöltözékkel).
A Perfetto a Gabba hosszú ujjú változata, a gyár 4 – 5 fokig ajánlja, ezt nem biztos, hogy tudja, de 7-8 fokig (meleg aláöltözővel) bőven elmegy. Nagyon szeretem mindkettőt, mert döbbenetesen sokoldalúak. A RoS rövidítése egyébként pont erre utal: Rain or Shine – eső vagy napsütés. Jelentősen ellenáll az esőnek, teljesen szélálló és bár nem annyira bélelt, de elég meleg. Ugyanakkor a melegebb időben jól szellőzik. A Castelli egyébként idéntől megváltoztatta a gabba és a Perfetto szabását, sokkal emberibb lett, amiből eddig nekem XL-es kellett, most inkább L-es.

Ugyanakkor azt gondolom, hogy ezen hőmérsékleti tartományra rengeteg jó dzsekit lehet venni. Az Assosnak is van, de a Sportful Fiandre (Pro) is hasonlóan jó (kicsit feszesebb). A Santininek is sok ilyen dzsekije van. Vagy ott a Pissei Primapelle. A lényeg, hogy figyel a technikai megoldásokra és az sem mellékes, ha van egy rövidújjú. Ennek előnye, hogy karmelegítővel kiegészítve sokoldalú és széles skálán használhatod. A hosszú újjúban néha meleged lehet.
A téli dzseki
Erre valószínűleg keveseknek lesz szüksége, mert ez már az 5/7 fok alatti környezet, abba pedig kevesen járnak ki. De aki kimegy, annak létfontosságú. Itt is pont az a lényeg, mint az 5 – 15 fokos dzsekiknél: lélegzés, hideg kint tartása, meleg bent tartása. Egészen hihetetlen, de az iparág eljutott oda, hogy egy szinte papírvékonyságú dzsekiben, alatta egy meleg aláöltözővel ki lehet menni 2-3 fokban. Ehhez az kell, hogy maga a külső réteg nagyon jó legyen. (És persze ne felejtsük el, hogy sportolunk, tehát a test hőt termel, ami eleve melegít! Ha sokat állunk, lazítunk a tempón vagy csak hosszabban tekerészünk, ez az egész borul, ezekben azonnal elkezdesz fázni!)
Ennek a rétegnek a legnagyobb kihívása, hogy tudj benne rendesen mozogni, ne érezd magad egy becsomagolt hóembernek. A téli tekerés egyébként is sokkal „kötöttebb”, a beöltözött, mozgásában kicsit akadályoztatott ember kevésbé érzi jól magát a nyeregben, nehezebben is teljesít.) Magyarul: ehhez kellően vékonynak kell lennie, de tudnia kell a technikai követelményeket. A legtöbb téli kabát vastagabb, ezeknek valóban kabát-érzete van, ez a hátrányuk. Sokszor fél kiló egy ilyen kabát. Viszont vannak olyanok, amelyek 300 – 350 grammal működnek és – kis túlzással – úgy állnak rajtad, mint egy feszülős mez. Ezekben ma már nagyon vékony, de nagy tudású technikai rétegek vannak. Ezért drága. Vékony és melegen tart.
Nekem volt Sportful, aztán sokáig Santini Vega Absolut (és elődjei), ezek inkább kabát jellegűek voltak, most Castellit használok (Ultimate). A tesztek jelenleg az Assos Winter Ultraz-t hozzák győztesnek ebben a szegmensben, de annak árát nem vagyok hajlandó megfizetni (ha csak nincs leértékelve).
A Castelli viszont itt is iparági sztenderdet alkotott. Az Alpha RoS 2 és az Alpha Doppio, valamint az általam használt Ultimate mindent (is) tud és talán kicsivel olcsóbb az Assos Ultraz-nál. A Castellik kétrétegűek, tehát a dzsekit kinyitva van egy belső, bolyhos, zippzározható réteg, amely melegít, kiengedi a párát, a víz- és szélálló rétegek pedig a külső rétegben vannak. Ezek a kabátok már nagyon sokat tudnak, kevésbé nehézkesek, cserébe ezek is elég drágák.
A víz- és szélálló héjak, mellények
Nagyon hasznos külső réteg. Bár a legtöbb őszi – téli cucc szélálló, többnyire (valameddig) vízállóak is, de azokat elsősorban a hideg ellen tervezték, nem az esőre. Természetesen ez elsősorban annak kell, aki sokat megy nedves időben. Akik nem mennek, azoknak ez (télen) felesleges, hiszen minden jobb külső réteg kibír legalább fél – egy órát az esőben. Ettől függetlenül ezek a kiegészítők nagyon hasznosak, a ruhatár fontos kellékei, hiszen nem csak télen vagy ősszel, de nyáron is jó hasznát veszed.
A teljesen vízálló esődzseki általában praktikusan kicsire összehajtható, elfér a zsebben és bármikor elővehető. Ezek egyfajta külső héjként funkcionálnak Lényegük, hogy keveset vagy semmit nem szigetelnek, hanem az eső (és a szél) ellen védenek. Nincs annál rosszabb, mikor 5-7 fokban ázol el, ezt mondanom sem kell.
Az újatlan mellény szintén nagyon fontos, ennek elsősorban szélvédő hatása van. Ahogy a vízhatlan dzseki esetében is, itt is fontos, hogy nem szigetelnek, viszont a szélállósággal valamilyen szinten mégis: mivel kint tartják a hideg szelet, melegebbnek tűnik odabent.

Én mellényben Castellit használok, van egy leheletvékony Castelli Aria nyári és egy őszi – tavaszi Perfetto mellényem. Egyébként az Aria teljesen hihetelen: tényleg papírvékony, a háta teljesen átlátszó, de felvéve rengeteget javít a hőérzeten. A Perfetto mellény pedig ősszel és tavasszal segít sokat.
Vízálló héjből a Gore Shakedry mellett tettem le a voksom és milyen jól tettem! A teljesen vízhatlan, Gore-Tex membrános dzseki öklömnyire összehajtható, csak egy vékony héj, de akármennyit ázol benne, biztos lehetsz, h száraz maradsz felül. Az egyik leghasznosabb, legsokoldalúbb ruhám. Igaz, ezt inkább nyáron használom a hegyekben, de ha kell, ősszel és télen is felvehető bármi fölé. Egyetlen hátránya, hogy aranyárban mérik.
A mások vízhatlan kabátom egy Santini Guard Neoshell. Ezt szoktam ősszel – tavasszal és esetenként télen is használni (a Santini 0 – 10 fok közt ajánlja), mert amellett, hogy vízhatlan, egy minimális Polartech és Neoshell réteg van benne, ami miatt egy nagyon vékony aláöltözővel és egy midlayerrel bőven jó 8 – 10 fokig. Ha pedig még ennél is jobban aláöltözök, hidegebb időben is oké. Kiváló nyáron is, ha a hegyekben mostohábbak a körülmények, mert nem csak a vízzáró rétege kiváló, hanem melegít is.
Nadrág
A nadrág alapvető kérdés, de közel nem olyan fontos, mint a fenti rétegek. Mivel tekerünk, a láb mozog, az izmok dolgoznak, hőt termelnek, ezért a láb kisebb valószínűséggel fog fázni. Ennek ellenére figyeljünk oda a nagyobb hidegben és szélben, mert érhetnek meglepetések. Különösen térd-tájékon. A térd hajlamos fázni, ezért olyat vegyél, ami ott erősített. A másik érzékeny terület a lágyék. Ott kevésbé mozogsz, ezért a hidegben tud fázni.
A nadrág esetében azt emelném ki, hogy érdemes egy ¾-es nadrágot beszerezni, kicsi a hordhatósági terminusa, de nagyon hasznos tud lenni: amikor rövidben már fáznál, de azért még nincs olyan hideg (ez itthon általában szeptember – október és március – április). Előnye, hogy melegebb és védi a térdet.
Én átmeneti időben egy nagyon vékony hosszú szárút (Pissei) és Ekoi-t hordok. Valóban hidegben pedig Rapha Pro Team II-est és egy Castelli Sorpasso-t, mindkettő nagyon jól véd.
Kesztyű
Létfontosságú. A hidegben két helyen fogsz először fázni: kéz- és lábfej. Jó kesztyűt rengetegen gyártanak, itt nem is emelnék ki gyártót. Én többféle kesztyűt használok, átmeneti időre egy Castelli Perfetto RoS 2-őt, illetve egy Reckl-t. A nagy hidegre kipróbáltam sokmindent, egyelőre nem találtam meg a végső megoldást. Talán kipróbálok egy Assos-t vagy egy Castelli-t. Van, aki síkesztyűben teker, ezt is megoldás. Nekem az a tapasztalatom, hogy a kéz hidegben előbb – utóbb elkezd fázni, bármit veszel fel.
A lényeg, hogy kesztyűre ne sajnáld a pénzt. Legyen kettő: egy átmeneti és egy hidegre. Sajnos azt nem lehet elkerülni, hogy a hidegre való kesztyű ne legyen vastag, amiben nehezebb bicajozni, de valamit valamiért.

Cipő
A téli ruházat egyik legkényesebb pontja. Ugyanis a legtöbb ember először a talpán és a lábújján fázik. Másrészt amint elkezd esni, a cipő az első, ahol beázol. Ez ellen nem nagyon lehet mit tenni, ugyanis az esőt nem a cipő felületén keresztül kapod, hanem egyrészt felülről folyik be, másrészt alulról: az első kerék nyomja fel.
Sokan esküsznek a nyári cipő + meleg kamásli kombinációra. Valahol érthető is, hiszen külön téli cipőt venni drága mulatság. Mivel én is használtam ezt a kombinációt, azt gondolom, hogy kb. 5-7 fokig elmegy (nekem), feltéve, ha valóban jó meleg a kamásli. Ennél hidegebb időjárásban azonban a téli cipőnek a nyári cipő + kamásli nem versenytárs. Fel lehet venni, de előbb – utóbb fázni fogsz benne. Két – három fokban két óra tekerés után a téliben is fázol.
Sajnos a rossz hír, hogy a téli cipők drágák, ezért nem mindenkinek éri meg. Viszont, ha veszel, akkor szinte biztos, hogy Gore-text, tehát a felületen keresztül nem ázik be, bélelt, meleg. A rossz hír az, hogy a tapasztalatom alapján még a legjobb téli cipőben is tud fázni a lábad, ha túl sokat vagy kint. A hideg előbb – utóbb elintéz mindent. Illetve az is be tud ázni (ahogy írtam, nem a felületen keresztül). Ennek kivédésére kellhet egy vízhatlan kamásli.
Nekem volt már több téli cipőm, némelyik bevált, némelyik nem, most egy Fizik Tempo Artica R5 van, belül bolyhos, nagyon meleg cipő. Ennek ellenére hidegebb időben használok rá kamáslit, főleg a víz ellen. Hiába Gore-tex, felül minden cipőn bemegy a víz.
Jó tanácsok
Ne a hőmérsékletet nézd, hanem a hőérzetet!
Az időjárás egyik mutatója a hőmérséklet, azonban azt tudnod kell, hogy hiába mutat annyit a hőmérő, kint süt a nap, pl. 15 fok, de kint valójában ennél hidegebb lehet (ha pl. erős szél van). Vagy fordítva: kint 12 fok, de süt a nap, sokkal melegebbnek fogod érezni. A ruhákat hőérzethez tervezik. Ehhez igazodj.
Mindig úgy öltözz, hogy az induláskor kicsit fázzál!
Ez egy örökérvényű szabály, hiszen ha nem így teszel, túlöltözöl és meleged lesz, izzadni fogsz. Ha az elején fázol egy kicsit, az a jó, a tekerés alatt úgy is fel fogsz melegedni.
A ruhák hőmérsékleti szabálya
A -5-ös dzseki az inkább 0 vagy 2 fok. Amit 5 fokra mondanak, az inkább 8. Mindig egy kicsit kalibráld felül az adatokat. A gyártóknak érdekük a minél alacsonyabb hőmérséklet jelzése, de a tapasztalat az, hogy ezek általában nem pontosak. Sokszor már eleve beleszámolják az erősebb aláöltözetet. Másrészt mindenkinek más a hőérzete.
Téli cuccot tél végén vásárolj!
Ha okos vagy, harmad- vagy féláron vásárolsz. A nagy gyártók saját oldalán a tél végével mindig leárazzák a termékeket, ekkor kell venni!
Hidegben ne tekerj sokáig
Persze, kinek mi a sok. És ki mennyire bírja a hideget. Nagyon hidegben 1 – 1,5 óra, átmeneti időben két óra. 3 – 4 óra alatt a legtöbb technikai cuccba is fázni fogsz. Télen (hidegben) ennyi bőven elég.
Három cucc, amiben a magyar viszonyok közt majdnem mindig ki lehet menni
Ez nehéz, de ha kb. 5-6 fokig tervezünk, akkor azt mondanám, hogy egy minőségi aláöltöző, egy középréteg és egy jó átmeneti kabát. Assos Ultraz vagy 3/3 winter aláöltöző, Assos midlayer és Castelli Perfetto vagy Assos winter evo dzseki. Ezzel majdnem minden körülmény között kimehetsz.
Hozzászólások