Izland: Vulkánok, gleccserek, fjordok

A poszt több oldalból áll:

  1. Izlandról általában (turizmus, modern állam, globalizmus hiánya)
  2. Milyen Izland? (Árak, időjárás, egy kis földrajz)
  3. Hogyan láss minél többet, a fürdők, néhány konkrét túrajavaslat
  4. Mi tetszett?
  5. Mi nem tetszett?

Ami nem tetszett Izlandon

Izland nyáron a tökéletes nyaralóhely. Kellemes a hőmérséklet, sok a látnivaló, kevés a turista és végtelenül látványos. Persze csak annak, aki szeret menni, kirándulni, túrázni. Ennek ellenére azért vannak olyan dolgok, amik nem tetszettek. Ez persze szubjektív, lehet vele vitatkozni.

Időjárás

Nem hiszem, hogy létezik időjárási szempontból ennél kiszámíthatatlanabb hely a világon. 5-10 km-es körzetenként változik az idő, itt esik, 20 km-rel arébb nem, és ez állandóan változik. A szél szinte mindig fúj, volt, hogy 80 km-es szélben túráztunk. 

Izland: Landmannalaguar

Teljesen felesleges előrejelzéseket nézni, egyszer sem jött be, nem érnek semmit. Az időjárás viszont kihatással van a lehetőségekre is, nyilván senki sem szeret szakadó esőben túrázni, viszont amikor viszont kisüt a nap, akkor nekem úgy tűnt, mintha minden izlandi megindult volna, mintha ki akarnák használni a napsütés minden másodpercét (mondjuk ez érthető, amikor hosszú hónapokig sötét van.)

Ettől függetlenül, vagy pont ezért, mi mindig elindultunk túrázni, bármilyen idő is volt az indulás helyszínén és pillanatában. Volt, hogy esett az eső, teljesen borús volt, 20 km-rel arrébb pedig verőfényes napsütés fogadott bennünket. Persze volt, hogy esőben jött ki a túra, de aznap azt dobta a gép, kellett a vízhatlan cucc. Szerintem nekünk egyébként szerencsénk volt júl közepén végén, a 10 napból 8 teljesen oké volt, nem esett és aránylag sokat sütött a nap. Azt azért látni kell, hogy Izland alapvetően nem egy napos hely, még nyáron sem, egy napunk volt olyan, hogy néhány órán keresztül sehol nem volt felhő, ez is Reykjavykban. A déli részen, a vulkánok környékén több napon voltunk, szinte mindig esett és felhős volt.

Szóval ne lombozódj tehát le, ha az időjárás nem kedvező! 50 km-rel arrébb még az lehet! És egy jótanács! Az időjárás miatt mindig legyen nálad váltóruha és -cipő a kocsiban, plusz rendes vízálló és technikai cucc nélkül el se utazz! 

Legyek

Nem tudom, miért és azt sem, hogy mik ezek (kis legyek?), de jelentős bosszúságot okoztak, amikor tömegével lepnek el a túra közben és nem tudsz mit tenni, mert nem szállnak el. Nem értettük, hogy miért jönnek és mi a céljuk, nem csípnek, nem bántanak, csak ott zümmögnek és próbálnak közel repülni, mint a tehénhez a réten. Bosszantó volt, de nem minden helyen és nem mindenhol találkoztunk velük, olyan, mintha inkább a kénes, geo-helyszíneket szeretnék. Esőben, szélben pedig elillantak.

Izland: Krýsuvík geotremikus park

Emellett viszont meg kell említeni, hogy Izlandon gyk. nincsenek bogarak. Sem a fűben, sem a vulkáni talajon, se a levegőben. Nyugodtan leülhetsz a fűbe piknikezni, biztos nem fognak jönni a hangyák.

A multik, brandek hiánya, protekcionizmus, államilag futtatott boltok

Izlandon egy elszigetelt ország, messze az óceánban, ráadásul az egész egy kietlen vulkáni sziget, korlátozott lehetőségekkel, iszonyú kis piaccal (kevés lakossal), ezért mindent importálni kell(ene). Ezen túl, ahogy érzékeltem, nagyon védik a helyi termékeket. Mindez azt eredményezi, hogy a megszokott márkáidat itt ne keresd.

Persze el lehet viselni és amúgy is egész nap túrázol, és hát ide nem is bevásárolni jöttél (nem is érdemes, mert olyan drága), és persze egy élelmiszerboltba mindenféle terméket megtalálsz, szóval egyáltalán nem olyan súlyos a helyzet, de én egy multikulti ember vagyok és nekem hiányoztak a megszokott dolgok, áruk.

Szerintem egy nagyvároshoz hozzátartoznak a boltok is. Persze itt is bementünk a puffin- és iceland boltokba, de ott gyakorlatilag kínába gyártott, de izlandi termékként eladott, aránylag béna cuccok voltak, inkább éreztem magam egy római vagy párizsi turista-shopban és egy idő után már eleged lesz a sok egyforma puffin-figurából és a “kézzel” kötött sapkából és az állami turisztikai boltokból.

Izland

Azért is hiányoztak a brandek, mert az izlandi márkák nekem nem tűntek túl jó minőségűnek, például nagyon érdekes volt, hogy tura-cuccokból a saját márkájuk elég rossz minőségűnek és nem túl szépnek tűnt és mégis mindenhol ezt nyomják, miközben eldugva lehet találni világmárkát. Oké, kicsi piac, import-nehézségek, de akkor is.

Távolság, elérhetőség

Izland nagyobb mint gondolnád és szinte végtelen a látnivaló. Ha nem gondolsz ebbe bele és nem tervezel rendesen, el fogsz benne veszni. A teljes szigetkör 1400-1800km, de ha kicsit többet akarsz látni akkor lesz az 2000 km is.  De ez csak egy dolog, a másik, hogy elég nehézkes a közlekedés.

Szinte mindenki autót bérel, ezért a legfontosabb közlekedési eszköz az autó. Az 1-es út, ami körbe megy a szigeten, jó minőségű, néha 2×2 sávos is, viszont csak 90-nel mehetsz, szóval az átlagod nem lesz túl nagy. Ráadásul ott mindenki be is tartja a sebességhatárokat, és persze tedd Te is ezt, de így nem tudsz haladni.

A sziget belső részei viszont csak F-roadokon érhetőek el, amik nehezen járhatóak és csak 4×4-es kocsival. Benzinkutak ritkán vannak. Az 1-es út mentén azért 40-50 km-enként előfordulnak, de bentebb nem egy olyan táblát láttunk, hogy a következő kút 240kmre.

Izland

Fák hiánya

Bár Izland a fák nélkül is tökéletes látvány, de nekem hiányoztak a fák, az erdők. A szigeten tényleg nincsenek fák. Sehol, vagyis csak nagyon ritkán. Annyira ritkán, hogy ha látsz egy  kisebb facsoportot (erdőnek nem nevezném), akkor önkéntelenül is furcsállod. Állítólag Izland a vikingek előtt erdős terület volt és a vikingek irtották ki a fákat az építkezésekhez (hajó, épületek), de mondjuk ezt nehezen hiszem el. Sokáig kellett fát vágni 100 ezer km2-en. Mindenesetre néhány helyen már elkezdték az újratelepítésüket.

Drágaság

Erről már írtam a cikkben, nem is nagyon részletezném és nem is azért tettem be ide, mert nagyon rosszul esett volna, hiszen tisztában voltunk a ténnyel. Igaz, nem gondoltuk, hogy ilyen brutális lesz. Ami leginkább zavaró és amiért ide ezt betettem, hogy a kaja és a boltok árait még kifizeted, mert enni kell és érdemes is, mert finom, de a turisztikai szolgáltatások, a vezetett túrák és a buszos utak pofátlanul drágák.

Izland amúgy nem úgy drága, mint Franciaország vagy Olaszország, ahol hogy ha akarod, olcsó is ki tudsz jönni úgy, hogy azért eszel-iszol-látsz, miközben normális árakkal is találkozol, és ha van pénzed, van igazi luxus is, költhetsz amennyit akarsz, hanem úgy drága, mint Dánia, Svédország vagy Svájc, hogy gyakorlatilag minden általánosan és nagyon drága. Izlandot nem tudod olcsón megúszni, kivétel, ha itthonról viszed a kaját és csak kenyeret veszel, de pl. kocsit bérelni akkor is kell. Meg hát mégis, milyen nyaralás az, ahol otthonról viszed a kolbászt és a konzervet? (Tipikus magyar.) Szóval marha drága, na.

Izland: Landmannalaugar

Összegzés

Izland rendkívül különleges hely, egyértelműen megéri megnézni. De csak annak, aki szereti a természetet, szeret túrázni, menni, látni, akit nem érdekelnek az időjárási szélsőségek, fel van készülve technikailag is és képes elengedni a drágaságot. Mert máshogy nincs értelme.

Előző
1
2
3
4
5
Következő

A szerzőről

client-photo-1
Csaba
55. évem pedálját taposom, a bike4fun vállalkozás vezetője, túravezetője vagyok. Hobbim a munkám. Szabadidőmben tekerek és / vagy a családdal vagyok.

Hozzászólások

Vélemény, hozzászólás?